“Hayden! Okuyalım, Yazalım, Yazarlarla Buluşalım” Kaymakamlığımız koordinesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. Sürmene Belediyesi ve Sürmene İş adamları Derneği proje ortaklarımızdandır. Projemiz 2018-2020 yılları arasında eğitim öğretim süresi boyunca devam edecektir.
 
Projemizin amacı çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve bu alanda bilinç oluşturmaktır. Projemiz ayrıca öğrencilerimizin kendini ifade etmelerini sağlama , iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesine yardımcı olmanın yanında toplumsal olaylara duyarlılıklarını  artıracaktır.
 
Projemizin ilk etabında İlçemizdeki  ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğrencilerimizin  her gün en az 20 dakika kitap okuması amaçlanmıştır. Böylece çocuklarımıza düzenli kitap okuma alışkanlığı kazandırabileceğimizi düşünmekteyiz.
 
İkinci aşama olarak çocuklarımızı yazarlarla buluşturarak öğrencilerimize yazarlarla sohbet imkanı sağlamak,yazma becerilerini artırıcı ve  farklı bakış açıları kazandırmaktır. Bu amaçla yazarlarımızdan Filiz ÇİÇEK, Tuncel ALTINKÖPRÜ ve Metin ÖZDAMARLAR öğrencilerimizle buluşturulacak. Böylelikle , Öğrencilerimiz yazarlarımızla nasıl öykü yazılacağı noktasında sohbet etme imkanı ve kitaplarını imzalattırma imkanı bulacaklar.
 
Projenin son aşaması olarak öğrencilerimiz okuma ve yazarlarla buluşma aşamalarından  kazandıkları bilgi ve becerileri ile kendi öykülerini yazarak, yazar olma yolunda ilk adımlarını atmış olacaklar.
 
Son olarakta başarı gösteren öğrencilerimiz çeşitli ödüllerle ödüllendirilecektir.